وبلاگ

کنتاکتور زیمنس

رتبه بندی این مطلب از نگاه کاربران:
5/5
کنتاکتور زیمنس

دستگاه های کنتاکتور زیمنس تجهیزاتی هستند که برای اتصال و جدا کردن موتورها و تابلوهای برق (مانند تابلوهای روشنایی، بخاری و غیره) استفاده می شوند و کنتاکتورهای سری 3RT زیمنس در دسته تجهیزات فشار ضعیف سری SIRIUS زیمنس قرار می گیرند و این خانواده محصولات زیمنس از محصولات مختلف تجهیزات سوئیچینگ مانند (کنتاکتور زیمنس، سوئیچ حرارتی زیمنس، بی متال زیمنس، تجهیزات شبکه مربوط به تجهیزات فشار ضعیف، سوئیچ ها و سوئیچ های زیمنس، لامپ های سیگنال زیمنس، سافت استارتر زیمنس و منبع تغذیه زیمنس) استفاده می شوند.

کنتاکتور زیمنس چیست؟

کنتاکتور نوعی کلید است و شبیه کلید سه فاز با سه کنتاکت یا صفحه قدرت برای کنترل مدار برق (اعم از کنتاکت ثابت و متحرک) و کنتاکت های کمکی برای مدار کنترلی است که در جریان های بالا استفاده می شود. از دیگر کاربردهای کنتاکتورها می توان به کنترل بارهای مختلف مانند الکتروموتورها، بانک های خازن (کنتاکتورهای خازن)، مدارهای روشنایی (کنتاکتورهای نور)، بخاری های الکتریکی و سایر تجهیزات الکتریکی اشاره کرد. عملکرد کنتاکتورها بر اساس اصول مغناطیسی است و بنابراین کنتاکتورها دارای یک سیم پیچ هستند که با اعمال جریان به سیم پیچ به کنتاکت های برق (تیغه ها) متصل می شود و تیغه های کمکی آن می باشد. کنتاکتورها در مدل ها و برندهای مختلفی تولید می شوند که در اینجا نگاهی به کنتاکتور زیمنس خواهیم داشت. کنتاکتورها معمولا بسته به توان و جریان تست و معرفی می شوند. هر کدام با مشخصات فنی متفاوت دارای کد فنی جداگانه می باشند. دو خانواده متداول کنتاکتور زیمنس با کدهای 3RT و 3TF نشان داده شده اند که انواع جدیدتر کنتاکتورهای زیمنس هستند.

برای مطالعه درایو زیمنس کلیک کنید.

کنتاکتور زیمنس

کد موقت 3RH برای کنتاکت ها و کنتاکتورهای کمکی زیمنس اعمال می شود. کنتاکتورهای زیمنس در سایزهای مختلف طراحی و تولید می شوند و هر سایز توان متفاوتی را شامل می شود (در انتخاب بی متال باید به سایز کنتاکتور توجه کرد). بسته به نوع بار مصرفی کنتاکتورها انواع مختلفی دارند که همانطور که گفته شد می توان از آنها برای روشنایی، موتور، فرمان و … استفاده کرد به عنوان مثال کنتاکتورهای 3 قطبی مورد استفاده برای موتور (AC-3) متعلق به سری های 3RT20 و 3RT10 (نوع قدیمی)، 3RT12 و 3TF هستند و به نام بانک خازن سری 3RT26 نامگذاری شده اند. کنتاکتور سری 3RT زیمنس محدوده توان وسیعی از 3 کیلو وات (اندازه S00) تا 250 کیلو وات (اندازه S12) را پوشش می دهد. در صنعت وجود دارد و هنگام انتخاب میله فلزی و کلید حرارتی مناسب برای کنتاکتور باید به این موضوع توجه شود. انتخاب کنتاکتور مناسب بسیار مهم است که به قدرت کار موتور و اندازه کنتاکتور بستگی دارد.

انواع کنتاکتور زیمنس

کنتاکتورهای زیمنس در اندازه های مختلف و درجه بندی فعلی موجود هستند. تنوع این دسته به قدری زیاد است که می توان آن را از مصارف خانگی ساده تا مصارف صنعتی پیچیده پیدا کرد. کنتاکتورها با توجه به عملکرد، ساخت و مکان مورد استفاده به انواع مختلفی تقسیم می شوند. کنتاکتور، کنتاکتور خازن، کنتاکتور کمکی و … انواع کنتاکتور زیمنس با توجه به AC بودن یا نبودن جریان به کنتاکتورهای AC و DC تقسیم می شوند.

نمایندگی کنتاکتور زیمنس

کنتاکتورهای زیمنس با پیشوندهای 3RT، 3RH، 3BT، 3TC، 3TH و 3TK در دسترس هستند و در سایزهای S00، S1، S2، S3، S6 تا S12 موجود هستند. کنتاکتور زیمنس یک رله کنترل شده است. دستگاهی مناسب جهت سوئیچینگ مدارهای کنترل و برق که برای کنترل الکتریکی قطعات چند خانواده تولید و به فروش می رسد. کنتاکتور زیمنس در ایران در دو نوع قدیمی و جدید موجود می باشد. نوع قدیمی این کنتاکتورها با پسوند 3RT10 و نوع جدید این کنتاکتور با پسوند 3RT20 شروع می شود. شما میتوانید محصولات این برند را از نمایندگی کنتاکتور زیمنس تهیه کنید .

مشخصات کنتاکتور زیمنس

کنتاکتورهای زیمنس سری SIRIUS از دسته تجهیزات فشار ضعیف زیمنس بوده و از 7 تا 500 آمپر و از 3 تا 250 کیلو وات در سایزهای S00 تا S12 موجود می باشد. اتصال این کنتاکتورها پیچی است که باز و بسته شدن کنتاکتورها را آسان می کند. کنتاکتورهای این سری زیمنس امکان نصب کنتاکت های کمکی را دارند. کنتاکتورهای زیمنس با مطمئن ترین عملکرد و بالاترین کیفیت ممکن در سراسر جهان در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. کنتاکتور زیمنس برای استفاده در تمام شرایط آب و هوایی مناسب است. یکی از بزرگترین مزیت های این محصول، سازگاری کدهای آن با کدگذاری های نرم افزار کوروش است.

کاربرد کنتاکتور زیمنس

کنتاکتورهای زیمنس برای کاربردهایی مانند سوئیچینگ، راه اندازی موتور، تجهیزات اتوماسیون صنعتی و بانک های خازنی مناسب هستند و در سه نوع AC1، AC3 و AC6 موجود می باشند. از جمله کاربردهای آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
● جایگزینی بارهای مقاومتی
● سیستم های عایق بدون ارت یا با رسانایی خنثی بسیار ضعیف
● تعویض سیستم هنگام استفاده از منبع تغذیه جایگزین.
● برای مواردی که کنتاکتور فقط به عنوان حامل جریان استفاده می شود و به ندرت باز و وصل می شود می توان از آن استفاده کرد، مثلاً در مواردی که بارهای القایی در مدار وجود دارد نیازی به قطع و وصل مکرر یا کلید زدن نیست.
● اتصال و قطع بارهای ترکیبی در سیستم های توزیع (مانند برق بخاری ها، لامپ ها، موتورها، منبع تغذیه یا برق کامپیوتر خانگی با ضریب توان بیشتر از 0.8 (طبق IEC 60947-4-1)

کنتاکتور زیمنس

مزایای کنتاکتور زیمنس

مزایای کنتاکتور زیمنس عبارتند از عملکرد صرفه جویی در فضا (اندازه و اندازه مناسب برای قرارگیری در فضاهای کوچک روی تخته ها) – سازگار با کلید حرارتی سری 3RV و سافت استارتر سری 3RW به دلیل مکانیزم الکتریکی و مکانیکی – دارای قابلیت افزایش تیغه های کمکی و لوازم جانبی –
یکی از مزایای کنتاکتور زیمنس انعطاف پذیری بالای آن است، تمامی لوازم جانبی کنتاکتور برای تمامی مدل ها قابل استفاده است. به علاوه تمامی لوازم جانبی کنتاکتور 3 قطبی برای کنتاکتورهای 4 قطبی قابل استفاده است. همچنین کنتاکتور 3 قطبی می تواند معادل کنتاکتور 4 قطبی باشد.

قیمت کنتاکتور زیمنس

قیمت کنتاکتور زیمنس به جریان کنتاکتور، تعداد جامپرها (3 یا 4 عدد)، ولتاژ سیم پیچ و نوع جدید یا قدیمی بودن آن بستگی دارد.

عملکرد کنتاکتور زیمنس

همانطور که در بالا ذکر شد، کنتاکتور زیمنس همان عملکرد رله را انجام می دهد. جریان عبوری از کنتاکتور میدان مغناطیسی ایجاد می کند که موتور را به سمت سیم پیچ (قرقره) جذب می کند که در نهایت باعث تغییر جریان به سایر خروجی های کنتاکتور می شود که می توان از آنها به عنوان محافظ جریان، کلید، استارت استفاده کرد. از جمله عملکرد کنتاکتور زیمنس می توان به تغییر بار مقاومتی، کنترل سیستم در هنگام تعویض منبع تغذیه، انتقال بار در برخی موارد و به عنوان کلید در برابر بار ترکیبی اشاره کرد.

کنتاکتورهای زیمنس بر اساس استاندارد EN 50274 ایمن هستند.همانطور که می دانیم برنامه Cyrus یک برنامه ماژولار، جامع و کاربردی است که از ابتدایی ترین قسمت های پنل تا جزئی ترین قطعات قابل توسعه است. این عملکرد تعمیر و نگهداری و همچنین نصب ساده و سریع کنتاکتورهای زیمنس را در تابلوها، تابلوهای کنترل و … ساده می کند. فقط تجهیزات زیمنس قابل شبیه سازی و استفاده در این برنامه هستند.

سبد بررسی
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول