پی ال سی زیمنس

رتبه بندی این مطلب از نگاه کاربران:
5/5
پی ال سی زیمنس

پی ال سی چیست

اگر با اتوماسیون صنعتی آشنایی داشته باشید ؛ ممکن است نام پی ال سی ها را شنیده باشید. اما پی ال سی چیست چیست و چرا در دنیای اتوماسیون تا اینقدر مهم می باشد ؟ پی ال سی (PLC) مخفف Programmable Logic Controller می باشد. این دستگاه ها ، کامپیوتر های صنعتی هستند که برای کنترل فرایند های الکترومکانیکی مختلف جهت ایفای نقش در تولید ، کارخانه ها یا سایر محیط های صنعتی استفاده می شوند. پی ال سی ها از نظر اندازه و شکل متفاوت هستند. برخی از آنها به اندازه ای کوچک هستند که در جیب شما قرار می گیرند ؛ در حالی که برخی دیگر ، به اندازه ای بزرگ هستند که به قفسه های عظیم برای نصب نیاز دارند. برخی از PLC ها را می توان با صفحات و ماژول های کاربردی (جهت تناسب با انواع مختلف کاربردهای صنعتی) تولید کرد.

PLC زیمنس

این محصولات پر کاربرد ، به طور گسترده ای در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند ؛ چرا که دارای سرعت عملیات بالا ، کارکرد ساده و برنامه ریزی بسیار آسانی می باشند. PLC ها را می توان به روش های مختلفی برنامه ریزی کرد ؛ از منطق نردبانی ، که بر اساس رله های الکترومکانیکی است ، تا زبان های برنامه نویسی ویژه اقتباس شده BASIC و دیگر زبان ها. امروزه اکثر پی ال سی ها ، از یکی از ۵ زبان برنامه نویسی زیر استفاده می کنند ؛ نمودار نردبانی ، متن ساختاریافته ، نمودار بلوک تابع ، فهرست دستورالعمل و یا نمودار توابع متوالی. سیستم‌های SCADA و HMI کاربران را قادر می‌ سازد تا داده‌ ها را از طبقه تولید مشاهده کنند و پی ال سی ها ، یک عنصر سخت‌ افزاری ضروری در این سیستم‌ ها می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماهیت پی ال سی ها ، می‌ توانید در اینترنت جستجو کنید.

مطلب پیشنهادی: سنسور زیمنس

انواع plc زیمنس

شرکت زیمنس ، چندین خط تولید PLC را در خانواده SIMATIC S7 راه اندازی کرده است. این محصولات عبارتند از ؛

● S7-200
● S7-300
● S7-400
● S7-1200

زیمنس Step7 ، یک راه حل نرم افزاری یکپارچه و قدرتمند برای انواع اتوماسیون ها است و شامل محیط برنامه نویسی برای کنترلر های منطقی برنامه پذیر زیمنس (PLC) می باشد. این نرم افزار ابزار های برنامه نویسی منحصر بفرد و قدرتمندی را با مزایای متعددی از جمله ؛ ایجاد منطقی با قابلیت استفاده مجدد ، معماری برنامه ساختار یافته و یکپارچه سازی پروژه واحد چندین دستگاه اتوماسیون ارائه می دهد.

ویژگی های محصول S7 200 ؛

● پی ال سی از نوع فشرده
● معمولا در صنایعی با مقیاس های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.
● سی پی یو موجود – CPU 212 تا CPU 226
● حافظه ورودی/خروجی دیجیتال – 256
● ظرفیت ورودی/خروجی آنالوگ – 38
● نرم افزار برنامه نویسی – micro win
● درایور ارتباط – PPI (واسط نقطه به نقطه)

ویژگی های محصول S7 300 ؛

● سی پی یو موجود – CPU 312 تا CPU 318
● حافظه ورودی/خروجی دیجیتال – 1024
● ظرفیت ورودی/خروجی آنالوگ – 256
● نرم افزار برنامه نویسی – Simatic Manager
● درایور ارتباط – PPI (واسط نقطه به نقطه)

ویژگی های محصول S7 400 ؛

● پی ال سی از نوع ماژولار
● معمولا در صنایعی با مقیاس های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.
● سی پی یو موجود – CPU 412 تا CPU 418
● حافظه ورودی/خروجی دیجیتال – 16384
● ظرفیت ورودی/خروجی آنالوگ – 4000
● نرم افزار برنامه نویسی – Simatic Manager

ویژگی های محصول S7-1200 ؛

S7-1200 برنامه های کوچکتر و حلقه های کنترل کندتر را مدیریت می کند. اتوماسیون ها ، به خوبی می توانند از قابلیت های S7-1200 استفاده کنند. S7-1200 دارای توانایی های ویژه ای مانند شمارش سرعت بالا و کنترل حرکت است. اما S7-300 معمولاً برای انجام این کار ها به سخت افزار های مربوطه نیاز دارد.

مطلب پیشنهادی: پی ال سی لوگو

کارایی پی ال سی زیمنس

یک کنترل گر منطقی برنامه پذیر (PLC) که به عنوان کنترل کننده قابل برنامه ریزی نیز شناخته می شود ؛ نامی است که به نوعی از رایانه ها داده می شود که معمولاً در برنامه های کنترل تجاری و صنعتی استفاده می شوند. کارایی پی ال سی زیمنس از نظر انواع وظایف ، سخت افزار و نرم افزار های مورد نیاز برای انجام عملکرد ، با کامپیوترهای اداری متفاوت می باشد. در حالی که کاربرد های خاص هر یک از این دستگاه ها باهم متفاوت است ؛ اما تمامی آن ها در برخی موارد اشتراک دارند. همه PLC ها ، ورودی ها و سایر مقادیر متغیر را نظارت می کنند ؛ بر اساس یک برنامه ذخیره شده تصمیم می گیرند و خروجی ها را برای خودکارسازی یک فرآیند یا ماشین ، ارائه می دهند. کارایی پی ال سی زیمنس ، به قدری زیاد است که می توان آن را در بسیاری از برنامه های کاربردی مختلف مانند ؛ عملکرد های کنترل فرآیند ، اتوماسیون موبایل ، ابزار های نظارتی ، صنعت فولاد ، سیستم اتوماسیون روباتیک ، صنایع شیشه ، سیستم های پردازش مواد غذایی ، صنعت کاغذ و دیگر موارد ، مورد استفاده قرار داد.

کارایی پی ال سی زیمنس در صنایع

پی ال سی ها ، با توجه به سیستم برنامه نویسی ساده و کنترل آسان واحد های مختلف یک صنعت ، نقش بسیار حیاتی را در صنایع مختلف ایفا می کنند. کارایی پی ال سی زیمنس در صنایع به قدری بالا می باشد ، که بزرگترین تولیدکنندگان نیز به ضرورت استفاده از آن ، تاکید دارند. plc را می توان در حوزه های سیستم کنترل و صنایع مختلفی به کار برد و همچنین به عنوان کامپیوتر های دیجیتال برای اهداف خاص نیز مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل است که PLC ها ، اغلب به عنوان کامپیوتر های صنعتی نیز شناخته می شوند.

قیمت پی ال سی

پی ال سی ها ، با طیف گسترده ای از قیمت ها در دسترس هستند. اغلب مدل های اولیه ، بسیار مقرون به صرفه هستند و برای ایجاد کار های نه چندان عظیم ، مناسب می باشند. کسب و کارهای کوچک و استارت آپ ها ، اغلب از این مدل استفاده می کنند. این محصولات کارآمد هستند و انرژی الکتریکی زیادی مصرف نمی کنند. همین امر به صرفه جویی در انرژی کمک می کند و ممکن است مدل سیم کشی را ساده کند. قیمت پی ال سی ، با توجه به تمام ویژگی های ذکر شده ، متغیر می باشد. در هنگام خرید plc ها ، باید به یک سری از فاکتور های پر اهمیت توجه کنید. برند ، تعداد شمارنده های موجود ، نوع و تعداد ورودی ها و خروجی ها و همچنین مدل نرم افزار plc ، جز فاکتورهایی هستند که باید در هنگام خرید ، به آنها توجه شود.

مطلب پیشنهادی :  رله

فاکتورهای مهم قیمت پی ال سی

برند فتک جز مرغوب ترین برند های موجود در بازار بوده و با توجه به تعداد ورودی و خروجی های موجود در این دستگاه ها، قیمت آن ها متغیر می باشد. قیمت این محصولات ، از ۳ میلیون تومان شر‌وع شده و با ارتقا سیستم آن تا ۵/۵ میلیون تومان نیز بالا می رود. یکی دیگر از برند هایی که امروزه مورد توجه بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا قرار گرفته است ؛ برند معتبر زیمنس می باشد. محصولات این شرکت ، دارای ویژگی ها بی شمار و متعددی باشد و هر کدام از قیمت های خاص خود برخوردار هستند. قیمت پی ال سی هایی که از مینی سی پی یو استفاده می کنند ، طبیعتا پایین تر از محصولات مشابه می باشد. می توانید با توجه و ارزیابی نیاز های تولید خود در صنعت ، بهترین محصول را انتخاب نموده و از آن در جهت ارتقای شرکت خود ، استفاده نمایید.

Plc به معنای کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی، کامپیوتر صنعتی است که به طور گسترده در کاربردهای تجاری و صنعتی استفاده می شود. البته plc ها هم از نظر کاربری و هم از نظر نرم افزاری و سخت افزاری ، مثل دسکتاپ های اداری و خانگی نیستند. این کنترل‌کننده‌ها ورودی‌ها و سایر مقادیر متغیر را دریافت و کنترل می‌کنند، سپس با توجه به برنامه‌ای که به آنها داده می‌شود، تصمیم می‌گیرند کدام خروجی را داشته باشند. این خروجی توسط PLC برای اجرای یک فرآیند یا خودکار کردن یک دستگاه کنترل می شود. یکی از پرکاربردترین برندهای پی ال سی زیمنس plc می باشد که مدل های مختلفی دارد .زیمنس محصولات خود را در دو گروه کامپکت و ماژولار تولید می کند. طراحی فشرده محصول کامپکت به گونه ای است که ماژول های ورودی/خروجی، منبع تغذیه و پردازنده کاملاً یکپارچه، به هم متصل شده و به صورت یکپارچه کار می کنند. اما برخی دیگر از PLC های زیمنس ماژولار هستند، یعنی بسته به نیاز کاربر می توان ماژول های مورد نظر را از این گروه انتخاب کرد. طبق طبقه بندی محصولات زیمنس، کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) زیرمجموعه ای از محصولات SIMATIC هستند.

پی ال سی برند زیمنس

Plc کنترلر منطقی می باشد که قابلیت برنامه نویسی دارد.به طور کلی نوعی کامپیوتر صنعتی به شمار می رود که کاربرد های فراوانی همچون تجاری و صنعتی دارد. ضمن اینکه plc از نظر کاربری ، نرم افزار و سخت افزار، مانند کامپیوتر دسکتاپ اداری و خانگی نمی باشند. در واقع کنترلرها ورودی و سایر مقادیر متغیر را دریافت و زیر نظر گرفته و بررسی می نمایند و بعد با توجه به برنامه ای که به آن داده شده است برای نوع خروجی آن تصمیم می گیرد. این خروجی برای عملی شدن یک فرایند یا خودکار کردن یک دستگاه، به وسیله پی ال سی برند زیمنس کنترل می گردد.

PLC چیست؟

PLC مخففProgrammable Logic Controller به معنای کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی است که در سیستم های اتوماسیون صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد،PLC ها می توانند یک فرایند خاص، عملکرد ماشین یا حتی یک خط تولید کامل را به صورت خودکار کنترل کنند.

PLC چگونه کار می کند؟

به زبانی ساده می توان گفت: PLC اطلاعات را از حسگرهای متصل یا دستگاه های ورودی دریافت می کند، داده ها را پردازش می کند و بر اساس پارامترهای از پیش برنامه ریزی شده خروجی ها را فعال می کند.

ویژگی های PLC

چند ویژگی کلیدی وجود دارد که PLC ها را از رایانه های صنعتی و میکروکنترلرهای صنعتی متمایز می کند:

I / O Module و CPU

CPU ها داده های برنامه را ذخیره و پردازش می کند در حالی که ماژول های ورودی و خروجی، PLC را به بقیه دستگاه ها متصل می کند. این ماژول های ورودی/خروجی سیستم هایی هستند که اطلاعات را به CPU ارائه می دهند و نتیجه های برنامه ریزی شده را اجرا می‌کنند. ورودی / خروجی می تواند آنالوگ یا دیجیتال باشد. سیستم های ورودی ممکن است شامل سنسورها، کلیدها و مترها باشند، در حالی که سیستم های خروجی ممکن است شامل رله، چراغ، سوپاپ و درایو باشد.

ارتباطات

PLC علاوه بر دستگاه های ورودی و خروجی، ممکن است نیاز به ارتباط با سایر سیستم‌ ها داشته باشد به همین دلیل PLC ها مجموعه ای از پورت ها و راه های ارتباطی ایی را ارائه می دهند تا بتوانند با دیگر سیستم ها ارتباط برقرار کنند.

HMI

HMI مخفف کلمه Human Machine Interface به معنای رابط دستگاه با انسان است.
HMI یک کامپیوتر صنعتی است که برای برقراری ارتباط باPLC و اپراتور مورد استفاده قرار می گیرد به عبارت دیگر از HMI به منظور وارد کردن دستورات بهPLC و کسب بازخورد از وضعیت آن‌ ها، مورد استفاده قرار می گیرد.
کمپانی زیمنس آلمان یکی از برترین تولید کنندگان PLC در دنیای امروز است.

مطلب پیشنهادی: اچ ام ای زیمنس

HMI

انواع PLC (پی ال سی) های شرکت زیمنس

در طبقه بندی محصولات زیمنس PLC ها در زیر محصولات SIMATIC (سیماتیک) قرار می گیرند.
PLC های زیمنس به دو صورت طراحی و ساخته می شوند:
• به صورت کمپاکت ((Compact به این معنا که منبع تغذیه (Power Supply)، CPU و ماژول های ورودی و خروجی به یک دیگر متصل هستند و یک واحد تلقی می شود.
• به صورت مدولار ((Modular به این معنا که بر خلاف Compact مصرف کننده می تواند ماژول های دلخواه را بسته به نیاز خود انتخاب کند.
PLC های زیمنس را می توان به پنج خانواده تقسیم کرد:

SIMATIC S5

این PLC ها که نسبتا قدیمی هستند انواع مختلف دارند، برخی مانندS5-900U به صورت Compact و عملکرد محدود دارند درحالی که برخی دیگر مانندS5-115U مدولار بوده و برای سیستم های کنترلی با ابعاد متوسط به کار میروند، برنامه نویسی PLC های فوق با نرم افزار STEP 5 انجام می گیرد.

SIMATIC S7

سیماتیک (Simatic S7) S7یکی از پر مصرف ترین PLC های شرکت زیمنس است که با نرم افزارSTEP7 برنامه نویسی و پیکر بندی می شوند. Simatic S7 شامل 5خانواده است:
S7-200
S7-300
S7-400
S7-1200
S7-1500

LOGO

LOGO یا Logic Modules کنترل کننده ساده و ارزان قیمتی است که برای کار های کنترلی کوچک کاربرد دارد. این PLC به صورت کمپاکت است و برنامه ریزی آن توسط کلید های روی آن انجام می شود.

مطلب پیشنهادی :  کارت دیجیتال ورودی

SIMATIC C7

C7 یک از PLC های Compact شرکت زیمنس بوده که ترکیبی است از S7-300 و Operator Control ، اینPLC علاوه بر اینکه کار کنترلی را انجام می دهد همچنین بر روی نمایشگر آن می توان پیغام ها و مقادیر مربوط به فرآیند را دید و فانکشن هایی را نیز توسط صفحه کلید روی آن اعمال کرد. برای برنامه نویسی این PLC ها باید علاوه بر STEP7 نرم افزار Protool نیز روی کامپیوتر باید نصب شود.

SIMATIC 505

SIMATIC 505

این خانواده که خود انواع مختلف دارد برای کاربرد در حوزه های کوچک و متوسط طراحی شده است، همه اعضای این خانواده به صورتCompact عرضه می شوند و برنامه نویسی آن ها با نرم افزار TISOFI انجام می گیرد.

SIMATIC 505

گروه صنعتی عرش، نماینده و تأمین‌ کننده انواع PLC (پی ال سی) های شرکت زیمنس آلمان در ایران

کاربرد پی ال سی زیمنس

پی ال سی برند زیمنس کاربرد هایی زیادی دارد که در ادامه به آن ها اشاراتی خواهیم داشت. همه ما می دانیم که عدم وجود برق در این دنیایی ک بسیار پیشرفته شده بسیار سخت می باشد چرا که اگر برق نباشد به یقین صنعتی به وجود نخواهد آمد و سایر صنایع نیز از کار خواهند افتاد.پی ال سی زیمنس با توجه به تعداد متعدد آن ها در بازار، جایگاه ویژه ای در صنعت به دست آورده اند. پی ال سی ها اغلب همان کنترل کننده های منطقی می باشند که توانایی برنامه ریزی دارند. برای تولید تابلو برق، طراحی مدار الکتریکی و یا بردهای الکترونیکی از این تجهیز می توان بهره یرداری نمود.

عملکرد یکپارچه، مقیاس پذیری بالا و سهولت استفاده از ویژگی های مهم انواع پی ال سی زیمنس است . ناگفته نماند که PLC های زیمنس به عنوان کنترلرهای پیشرفته و کاربردی به خوبی امتحان خود را پس داده اند. شرکت معروف و معتبر زیمنس انواع کنترلرهای کاربردی را برای رفع نیازهای اولیه کارگاه های صنعتی، تولیدی و حتی ساختمانی تولید و عرضه می کند. همانطور که می دانید دنیای مدرن بدون برق قابل تصور نیست. اگر دنیا بدون برق می ماند، قطعاً صنعتی وجود نداشت، بنابراین صنایع بدون برق از بین می رفتند. پی ال سی های زیمنس به دلیل تعداد زیاد در بازار جایگاه ویژه ای در صنعت به خود اختصاص داده اند. PLC ها معمولا همان کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی هستند. از این تجهیزات می توان برای تولید تابلوهای برق، طراحی مدارهای الکتریکی و یا بردهای مدار الکترونیکی استفاده کرد.

قیمت پی ال سی زیمنس

همانطور که می دانید پی ال سی زیمنس پرکاربردترین برند پی ال سی به شمار می رود که در انواع مختلفی تولید و ارائه می گردد.پی ال سی به طور دائم وضعیت دستگاه های ورودی را تحت نظر می گیرد و بر حسب یک برنامه سفارشی برای کنترل وضعیت دستگاه های خروجی تصمیم گیری می نماید. از مزیت های پی ال سی زیمنس مدولار بودن آن ها می باشد؛ یعنی شما می ‌توانید انواع دستگاه های ورودی و خروجی را متناسب با برنامه خود ترکیب و مطابقت بخشید. پی ال سی برند زیمنس در انواع مختلفی تولید می شود، از این رو قیمت های آن ها متفاوت می باشد.

ماژول پی ال سی زیمنس

پی ال سی رک نمونه ای از انواع پی ال سی زیمنس به شمار می رود که طریقه عملکرد آن همچون پی ال سی های از نوع ماژولار است. تفاوت عمده RAK PLC با پی ال سی ماژولار، اتصال تجهیزات به ماژول مرکزی و نصب به شکل عمودی می باشد. پی ال سی برند زیمنس برای اینکه بتوانند جایگاه و نقش خود را در صنعت با موفقیت انجام دهند باید طراحی و پیکربندی مهندسی شده را طی کنند. در ماژول پی ال سی زیمنس کلیه تجهیزات به یکدیگر متصل می گردد. برای این نوع پی ال سی می ‌توان تا ۵۰۰۰ ورودی خروجی در نظر داشت. لازم به ذکر است پی ال سی های رک برای پروژه های بزرگ بهترین گزینه انتخاب می باشند.

نحوه کارکرد پی ال سی

نحوه کارکرد و کاربرد plc و یا کامپیوتر دیجیتال صنعتی به گونه ای است که پاسخگوی محیط های صنعتی و فرآیندهای مختلف است. کامپیوترهای دیجی کالا صنعتی به گونه ای طراحی شده اند که در محیط های صنعتی دوام و ماندگاری بالایی دارند. به همین علت در برابر همه عوامل بیرونی مانند گرد و غبار و سرما و گرما و حتی در برابر رطوبت مقاومت بسیار زیادی دارند. زیرا محافظت شده هستند. این گونه از محصولات دارای میکروپروسسور هستند. علاوه بر این باید بیان کنیم که میکروپروسسور با استفاده از زبان کامپیوتر برنامه نویسی می شود. سپس برنامه در یک کامپیوتر نوشته شده است، از طریق کابل به plc و یا همان کامپیوتر انتقال داده می شود. علاوه بر این باید بیان کنیم که در صنعت اتومبیل سازی هم کاربرد بسیار زیادی دارد. همچنین می توان آن را جایگزین تایمر و رله کرد. علاوه بر این باید بیان کنیم که plc مشخصه بسیار زیادی دارد و پرکارترین آن تعداد شمارنده و تعداد رله های کمکی و سرعت اجرای دستورات و تعداد ورودی خروجی دیجیتال و آنالوگ است.

اجزا پی ال سی

همان طور که می دانید پی ال سی plc اجزای متفاوتی دارد و به دو نوع سخت افزار پی ال سی و نرم افزار پی ال سی تقسیم بندی شده است. در مورد سخت افزار plc باید بیان کنیم که از ماژول برنامه نویسی و منبع تغذیه تشکیل شده است و شامل واحد منبع تغذیه و واحد پردازش مرکزی و تایمرها و شمارنده ها و ترمینال خروجی و ترمینال های ورودی و مدول رابط و مدول منبع تغذیه و غیره می باشد. علاوه بر این باید بیان نماییم که برای جلوگیری از خطای سی پی یو کنترلر پی ال سی چک می شود و فانکشن ها را اجرا می کند.MEMORY یکی دیگر از اجزای پی ال سی به حساب می آید که دارای دیتای ثابت است و دیتای ثابت آن توسط سی پی یو مصرف می شود. علاوه بر این باید بگوییم که سیستم وجود دارد که نام آن روم می باشد. این سیستم دیتا را به صورت همیشگی برای عملکرد سیستم ذخیره می کند و سیستم رام اطلاعاتی مانند شمارنده ها و تایمر ها و دیگر تجهیزات داخلی را ذخیره می کند. بخش دیگری وجود دارد که به آن l/o می گویند این بخش ورودی و خروجی ها تجهیزات فیلد و غیره را دریافت و ارسال می کند.

مطلب پیشنهادی :  معرفی انواع ماژول ها و کاربردهای آن

مزایای پی ال سی زیمنس

با کاهش حجم سیم های مصرفی در پی ال سی زیمنس، میزان فضای اشغال شده توسط تاسیسات و تجهیزات صنعتی تا 50 درصد کاهش می یابد. با قابلیت نمایش خطا در PLC، خطاها در تاسیسات صنعتی سریعتر رسیدگی می شود. عدم وجود نویز الکترونیکی و شنیداری از دیگر مزایای استفاده از این سیستم است . علاوه بر فرآیندهایی که توسط PLC کنترل و پردازش می شود . عملکرد ، سرعت و قابلیت اطمینان بسیار بالایی دارند.از مزایای پی ال سی plc می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که در مقایسه با سیستم کنترل رله سیم بندی سیستم جدیدی دارد.

علاوه بر این توان مصرفی آن به شدت کاهش پیدا می کند. زیرا پی ال سی را مصرف می کند. همچنین از دیگر مزایای plc می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که در پی ال سی برخلاف های دستگاه قدیمی برای تغییر در نحوه کنترل و یا ترتیب مراحل نیاز به صرف زمان زیادی نیست. علاوه بر این زمانی که تعداد l/o خیلی زیاد باشد و توابع کنترل پیچیده تر باشد برای جایگزین کردن pc هزینه بسیار کمی نیاز دارد. همچنین باید بیان کنیم که وجود توابع عیب یاب داخلی سیستم در پی ال سی باعث شده تا تشخیص و عیب یابی سیستم راحت تر و سریع تر باشد. افزون بر این در آن دسته از سیستم هایی که بر pc مبتنی است نیاز به قطعاتی از قبیل تایمر و کانتر و غیره بسیار کمتر از تابلوهای قدیمی است.

کابرد پی ال سی در صنعت

همانطور که می دانید در بسیاری از لوازم خانگی که همه ما استفاده می کنیم plc وجود دارد. اما در مورد کاربرد پی ال سی در صنعت باید بگوییم که پی ال سی plc در صنایع مانند صنایع اتومبیل سازی و صنایع پلاستیک سازی و صنایع سنگین و صنایع شیمیایی و صنایع ماشینی و صنایع غذایی و تا در صنایع تبدیل انرژی و خدمات رسانی بسیار زیاد است. در ابتدا در مورد کاربرد plc در صنایع اتومبیل سازی باید ذکر کنیم که برای تست قطعات و تجهیزات و برای شکل دادن بدنه اتومبیل نقش بسیار زیادی دارد. اما در صنایع پلاستیک سازی برای ماشین های ذوب و قالب گیری تزریقی کاربرد بسیار زیادی دارد و در واقع در پی ال سی در صنایع سنگین بر روی سیستم های کنترل دمای اتوماتیک و کوره های صنعتی و در صنایع غذایی برای سیستم های عصاره گیری و در صنایع حمل و نقل برای سیستم های نوار نقاله و تجهیزات حمل و نقل و در خدمات رسانی برای کنترل هوا و تهویه مطبوع استفاده می شود.

پی ال سی کامپیوتر دیجیتال صنعتی است که در صنایع کاربرد بسیار زیادی دارد و از آن برای کنترل فرایند صنعتی استفاده می کنند. در واقع یکی از فعالیت های صنعتی به نام خطوط مونتاژ جزو فعالیت هایی است که برای کنترل نیازمند plc می باشد. علاوه بر این باید بیان کنیم که plc ویژگی بسیار زیادی دارد و یکی از ویژگی های آن این است که باعث صورت در برنامه نویسی می شود. کارد و کاربرد plc به گونه ای است که پاسخ به محیط های صنعتی و فرآیندهای مختلف صنعتی می باشد. در واقع کامپیوترهای دیجیتال صنعتی به گونه ای طراحی شده که در برابر محیط های صنعتی مقاومت بسیار بالایی دارند. به همین علت می توانند در برابر همه عوامل مخرب بیرونی مانند سرما و گرما و گرد و غبار بسیار مقاوم باشند.

اهمیت PLC زیمنس

پی ال سی زیمنس در سیستم‌های کنترل و اتوماسیون صنعتی بسیاری از شرکت‌ها در صنعت خودرو، پلاستیک، صنایع شیمیایی، کوره‌های صنعتی ، متالورژی ، صنایع چوب ، سیستم‌های هشدار و هشدار ، صنایع غذایی، نیروگاه‌ها و بسیاری از شرکت‌ها و صنایع دیگر فعالیت می‌کنند . بنابراین یک مهندس برق یا اپراتور PLC باید نسبتاً با این برند و محصولات آن آشنا باشد. معمولاً در مصاحبه های شغلی، چنین اطلاعاتی می تواند سطح دانش، مهارت و تجربه فرد را نشان دهد . بنابراین ، اگر علاقه مند به کار در این زمینه هستید و هنوز زمانی را برای آشنایی با plc زیمنس اختصاص نداده اید ، اکنون وقت آن است که برای بررسی جزئیات این برند برنامه ریزی کنید.

انواع پی ال سی زیمنس

همان طور که می دانید پی ال سی ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

مینی پی ال سی زیمنس

مینی پی ال سی ها از کوچک ترین انواع پی ال سی زیمنس هستند. عملکرد این نوع PLC ها مانند PLC های بزرگ است با این تفاوت که از خروجی ها و ورودی های کمتری در ساختار خود استفاده می کنند. لازم به ذکر است که در ساختمان مینی پی ال سی می توانید یک ردیف دکمه با صفحه نمایش کوچک مشاهده کنید. امکان برنامه ریزی این نوع PLC با دکمه یکپارچه و صفحه نمایش کوچک یا کامپیوتر وجود دارد.

PLC فشرده

در این نوع PLC عناصر اصلی مانند خروجی ها، قسمت ورودی، CPU و قسمت منبع تغذیه به صورت فشرده داخل جعبه هستند. PLC های فشرده برای پروژه های متوسط استفاده می شوند. علاوه بر این وجود ورودی و خروجی بیشتر (حدود 300 خروجی) از دیگر ویژگی های این مدل است.

PLC مدولار زیمنس

قطعات و عناصر اصلی در این نوع PLC مجزا می باشد. بر این اساس، برای تشکیل یک PLC واحد و یکپارچه، می توان عناصر اساسی مانند ورودی و خروجی، CPU و ماژول های قدرت را مونتاژ کرد. قابلیت پشتیبانی از کارت های سخت افزاری مختلف از ویژگی های PLC های ماژولار است. علاوه بر این ، PLC ماژولار به کاربر اجازه می دهد چندین ماژول ورودی و خروجی را اضافه کند . لازم به ذکر است که افزودن ورودی و خروجی به این نوع PLC متناسب با توان و توان پردازنده است. در این راستا لازم به ذکر است که تا 2000 ورودی خروجی را می توان به PLC مدولار اضافه کرد.

پی ال سی زیمنس رک LLC

PLC های RAC نوع دیگری از PLC های زیمنس هستند که مانند PLC های مدولار کار و عمل می کنند . تفاوت اصلی RAK PLC با PLC مدولار، اتصال تجهیزات به واحد مرکزی و نصب عمودی است. با این حال ، در یک MODULAR PLC، تمام تجهیزات به یکدیگر متصل می شوند. برای این نوع PLC می توان تا 5000 ورودی خروجی در نظر گرفت. بر این اساس رک PLC یکی از بهترین گزینه ها برای پروژه های بزرگ است.